BAZA WIEDZY

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Jak to działa?

Panel fotowoltaiczny wykorzystuje tzw. efekt fotowoltaiczny, w którym energia promieniowania słonecznego zamieniana jest w energię elektryczną. Panel generuje prąd stały (DC), dlatego aby wykorzystać wyprodukowaną energię w większości naszych urządzeń, bądź by dostarczyć ją do sieci elektroenergetycznej, niezbędne jest użycie falownika (inwertera), który przekształca prąd stały (DC) w prąd przemienny (AC) o napięciu 230 lub 400V. Wytworzony prąd jest używany na potrzeby własne, a niewykorzystana nadwyżka jest sprzedawana do sieci elektroenergetycznej.

Czy opłaca się instalować własną elektrownię fotowoltaiczną?

Tak. W Polsce średnia wartość nasłonecznienia wynosi ok. 1000 kWh/m²/rok. Warunki słoneczne w naszym kraju zbliżone są do warunków w Niemczech, gdzie w 2014r. zainstalowana moc wynosiła 38 GW, czyli mniej więcej tyle ile wynosi całkowita moc zainstalowana w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w Polsce. 

Opłacalności instalacji fotowoltaicznej przestaje być powoli najczęściej poruszaną kwestią przed założeniem własnej elektrowni słonecznej – po prostu opłaca się. Obecnie każdy z nas słyszał już o fotowoltaice. W internecie pojawia się coraz więcej rzetelnych informacji na temat opłacalności. Mamy już do dyspozycji dane o produkcji, natomiast cena instalacji w ostatnich latach spadła o 40-60 % w zależności od regiony kraju, a cena energii elektrycznej rośnie.

Korzystanie z leasingu lub kredytu?

Jedną z metod finansowania instalacji fotowoltaicznej może być leasing operacyjny, lub kredyt. Leasing można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu obniżając podstawę opodatkowania dla podatku dochodowego (CIT).

Korzystanie z leasingu lub kredytu?

Jedną z metod finansowania instalacji fotowoltaicznej może być leasing operacyjny, lub kredyt. Leasing można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu obniżając podstawę opodatkowania dla podatku dochodowego (CIT).

Jaka stawka VAT na instalację wraz z montażem oraz czy od kosztów instalacji odliczę VAT?

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami w zakresie stawek VAT, w przypadku instalacji lub ich części znajdujących się w bryle budynku możemy Państwu wystawić f-rę ze stawką VAT 8%, natomiast na instalacje lub ich części montowane poza bryłą budynku zobowiązani jesteśmy stosować stawkę VAT 23%.Od kosztów instalacji można odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości.

Czy instalację można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?

Instalację fotowoltaiczną można wliczyć w koszty uzyskania przychodu obniżając podstawę opodatkowania.

Czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Różnica w wyglądzie zewnętrznym jest minimalna, zasadnicza jest natomiast różnica w działaniu obu urządzeń. Kolektor słoneczny zamienia energię promieniowania słonecznego w energię cieplną. Krążący w obiegu czynnik odbiera ciepło od kolektora i przekazuje je w wymienniku wodzie użytkowej. Ogniwo fotowoltaiczne zamienia energię słoneczną bezpośrednio w energię elektryczną, którą wykorzystamy lub odsprzedamy.

Czy mój dach spełnia wymagania pod panele fotowoltaiczne?

Kryterium określającym możliwość montażu instalacji na wskazanej połaci dachu jest kierunek spadu. Jeżeli dysponujemy dachem zwróconym w kierunku innym niż północny, możemy śmiało przejść do kolejnych kryteriów tj. kąt nachylenia połaci dostępna powierzchnia, oraz występowanie elementów na dachu tj. anteny, okna dachowe, kominy czy instalacja odgromowa. 

Zakład energetyczny może odmówić podłączenia mojej instalacji do sieci?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi URE (Urząd Regulacji Energetyki), zakłady energetyczne nie mogą odmówić przyłączenia mikro instalacji do sieci energetycznej. Mikro instalacja to instalacja do 40 kWp generatora fotowoltaicznego.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

W przypadku małych przydomowych instalacji (do kilku 3-4 kWp), inaczej mówiąc mikro instalacji, montaż trwa 1-2 dni. Natomiast te o większej mocy, np., gdy instalacja składa się z ponad 20 sztuk paneli fotowoltaicznych, wykonuje się w ciągu maksymalnie kilku dni. 

Czy falownik należy montować w osobnym pomieszczeniu?

Falownik wytwarza dźwięk o natężeniu 30-45 dB. Jest to natężenie zbliżone do ludzkiego szeptu. Dlatego zaleca się, aby falownik (inaczej mówiąc inwerter) umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie przebywają często domownicy. Jednak nie jest to dźwięk znacznie drażniący, jest porównywalny do pracy domowej lodówki, więc nie wymaga on osobnego pomieszczenia.  Należy pamiętać, aby falownik nie znajdował się w pobliżu materiałów łatwopalnych.

Czy można odłączyć instalację fotowoltaiczną od zakładu energetycznego?

Obecnie daje taką możliwość jedynie instalacja fotowoltaiczna z odpowiednio dużą pojemnością akumulatorów. Rozwiązanie to jest chętnie stosowane na zachodzie Europy, jednak wysokie koszty zakupu magazynów oraz ich stosunkowo niewielka trwałość, powodują, że tego typu systemy PV nie cieszą się popularnością w naszym kraju. Koszt budowy takiej instalacji może przekroczyć kilkukrotnie budżet przewidziany dla budowy systemu fotowoltaicznego współdziałającego z siecią energetyczną.

Jaki jest koszt obsługi systemu fotowoltaicznego?

Generalnie systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe. Istnieje możliwość wykupienia usługi corocznego przeglądu, ale w większości wypadków nie jest to wymagane do utrzymania w mocy gwarancji.

Czy warunki klimatyczne sprzyjają fotowoltaice w Polsce?

Gorących rejony świata, gdzie panują długotrwałe upały, nie sprzyja fotowoltaice. Wysoka temperatura powoduje przegrzanie ogniw słonecznych, co prowadzi do spadku ich sprawności. Umiarkowany klimat jest bardziej odpowiedni, zatem warunki atmosferyczne w Polsce uznaje się za optymalne w przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną. Wydawać by się mogło, że poza miesiącami letnimi, w naszym kraju panują niekorzystne warunki nasłonecznienia i przez to fotowoltaika się nie opłaca. Jednakże nawet w najbardziej niekorzystnym miesiącu, czyli w grudniu, przydomowa instalacja pokrywa nawet połowę zapotrzebowania na prąd.

Czym różni się instalacja on-gird od off-gird?

On-grid – Jest to instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią elektroenergetyczną.

Off-grid – Jest to instalacja fotowoltaiczna, w której nadmiar energii gromadzony jest w akumulatorach, a następnie wykorzystywany do zasilania sieci wydzielonej. Taką instalację nazywamy też wyspową.

Co ze śniegiem, gradem i deszczem?

W przypadku dachów skośnych o kącie nachylenia powyżej 15 st. nie ma obawy o śnieg zalegający na powierzchni paneli – fizyka robi swoje! Co do gradu, to wszystkie markowe panele poddawane są testom, które mają na celu określenie wytrzymałości modułów na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Podczas badania, panel bombardowany jest bryłami lodu o wielkości piłki golfowej, pędzącymi z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Wynik testu jest pozytywny, jeśli struktura panelu wraz z płatkami krzemu pozostanie nienaruszona. Opady deszczu nie zaburzają pracy instalacji fotowoltaicznej.

Ile waży panel?

Panel fotowoltaiczny waży zazwyczaj 16-22 kg, którego powierzchnia to 1,6 m2, natomiast konstrukcje wsporne wykonane są z aluminium, dlatego kompletne instalacje fotowoltaiczne są lekkie i pozostają bez wpływu na stabilność konstrukcji dachu.

Awaryjność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne przed wprowadzeniem na rynek są testowane i sprawdzane, ponadto są one odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, dlatego awaryjność tych urządzeń jest bardzo niska. Gwarancja producentów na panele fotowoltaiczne wynosi od 10 do 12 lat, oraz 20 do 25 lat na liniową moc panelu.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej, godzisz się na ich użycie.